28 Ara

İskoçya, Gezici Sirklerde Yaban Hayvanı Bulundurulmasını Yasakladı

İskoçya’da gezici sirklerde yabani hayvanların kullanımını yasaklayan yasa kabul edildi.

iskocyada-yabani-hayvanlarin-bulundugu-sirkler-yasaklandi

Gezici gösterilerde evcil olmayan hayvanların gösteri veya sergileme amaçlı kullanımını yasaklayan yasa tasarısı, sabit sirkleri kapsamıyor.

Yasağın oybirliğiyle kabul edilmesi ile Birleşik Krallık’ta bir ilk gerçekleşmiş oldu.

Çevre Bakanı Roseanna Cunningham, bu hamlenin dünyaya İskoçya’nın yaban hayvanlarının suistimaline göz yummayacağını gösteren bir mesaj verdiğini belirtti.

Şu an İskoçya merkezli gezgin sirklerin hiçbirinde yabani hayvan kullanılmıyor.

İskoç hükümeti tarafından yapılan ankette katılımcıların %95’i gezici sirklerde yabani hayvan kullanımına yasak getirilmesi yönünde oy kullanırken, yasa tasarısı parlamentoya sunulurken “etik gerekçeler” gösterildi.

Yasak sabit sirkleri kapsamıyor ancak bir sirk yetkilisi, komite görüşmeleri sırasında milletvekillerini uyararak bu gerekçelere dayandırılan bir yasanın, eninde sonunda hayvanat bahçelerinin kapanmasına sebep olacağını söyledi.

Bakan Cunningham, gezici sirklerin İskoçya’yı nadiren ziyaret ettiğini kabul etmek zorunda kalırken, yasağı “etik gerekçelere dayalı, önleyici bir tedbir” olarak nitelendirdi.

Roseanna Cunningham, tasarının "önleyici bir önlem" olduğunu söyledi.

Roseanna Cunningham, tasarının “önleyici bir önlem” olduğunu söyledi.

Bu hamle ile yalnızca gezici sirklerin gelecekte İskoçya’da yabani hayvan sergilemesini engellemekle kalmayacak, aynı zamanda dünyaya İskoçya’nın yabani hayvanların bu şekilde suiistimal edilmesine daha fazla göz yummayan ve sayıları giderek artan ülkelerin arasında olduğunu da göstereceğiz” diyen Bakan, yabani hayvan bulundurmayan sirklere her daim kapılarının açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Muhafazakâr Milletvekili Donald Cameron ise konuyla ilgili “En sonunda gerçekten Fil Nelly’nin hortumunu sallayarak sirke veda ettiğini söyleyebiliyoruz” dedi.

İşçi Partisi’nden Claudia Beamish de yasağı destekler yönde konuşarak gelecekte sabit sirklerin de benzer yasaklara tabi olacağını umduğunu belirtti.

Yeşil Parti Milletvekili Ruskell, hayvanların tüm hayatlarını sirklerde geçirmeye zorlanmalarının etik olmadığı yönünde yorum yaparken, Liberal Demokrat Liam McArthur da yasanın arkasında olduğunu belirtti.

Milletvekilleri, yasama sürecinde yasa tasarısında geçen “gezici sirk” gibi kavramların açık bir şekilde tanımlanmaları gerektiğiyle ilgili görüşlerini bildirdiler. Gerekli tanımların eklendiği komite süreci aynı zamanda vahşi hayvan tanımına hangi hayvanların girdiği konusunda, alpaka, valabi, rakun köpeği ve hatta tavşan gibi hayvanların örnek gösterildiği uzun bir tartışmaya da sahne oldu.

Yapılan düzeltmelerin ardından endişeleri giderilen milletvekilleri, yasayı oybirliği ile kabul etti.

İrlanda Cumhuriyeti’nde ise ülke çapında tüm sirklerde yaban hayvanı kullanımını yasaklayan yasa 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe giriyor.

İskoçya’yla birlikte Avrupa Birliği dahilinde toplam 18, dışında ise 14 ülke gezici sirklerde yaban hayvanı kullanımını yasaklamış veya sınırlandırmış oldu. Bununla beraber, Birleşik Krallık hükumetinin 2007’de yaptığı incelemenin sonuçlarına göre, bu hayvanların refahını esas alan bilimsel temelli bir yasağın uygulaması için yeterli kanıt bulunamadı.

Çeviri: Naz Başak Günday, HAKİM gönüllüsü

Kaynak: BBC